Kobani neden düşmedi?

29.11.2014 Habertürk
فارسى بخوان | Kurdî bixwîne | Read in English | Читать на русском

(IŞ)İD’in Kobani’yi kuşatması neredeyse 80. gününe ulaşacak. Kent düşmedi, düşeceğe de benzemiyor. Halbuki ilk günlerde içerde ve dışarda çok kişi, çoğunlukla temenniyle karışık bir şekilde “Kobani düştü, düşecek!” şeklinde öngörülerde bulunuyorlardı.
İlk bakışta temelleri hayli sağlam bir öngörüydü bu. Zira:
1)  (IŞ)İD, Musul’da net olarak görüldüğü gibi saldırdığı bir yeri kısa sürede ele geçiriyordu.
2)  Irak ordusundan el koyduğu ağır silahlar sayesinde (IŞ)İD Kobani’yi savunan YPG’lilere karşı bariz bir silah üstünlüğüne (kalaşnikofa karşı tank) sahipti.
3)  Kobani’nin üç tarafı (IŞ)İD denetiminde olduğu için kentin dışa açılan tek kapısı Şanlıurfa Suruç’taki Mürşitpınar Kapısı idi ama Ankara bunun sadece insani amaçlarla kullanılmasına izin veriyordu.
4)  Durumu “umutsuz” gören uluslararası koalisyon da Kobani çevresindeki (IŞ)İD mevzilerine etkili hava saldırıları düzenlemiyordu...
Ancak Kobani’deki direnişin pekala zaferle sonuçlanabileceği düşüncesi öne çıkınca ilkin hava saldırıları yoğunlaştırıldı, ardından direnişçilere havadan ikmal yapıldı ve nihayet Türkiye üzerinden peşmergeler takviye olarak kente yollandı.  

MUSUL İLE KOBANİ FARKI

Kobani’deki direnişi başından beri küçümseyenlerin, kentin düşmemesini esas olarak koalisyonun müdahaleleri ve hatta peşmergelere bağlamaya çalıştıkları görülüyor. Kuşkusuz bunların hepsinin etkisi olmuştur ancak Kobani’de esas olarak direniş belirleyici oldu ve olmayı sürdürüyor.
Eğer yazımızın başlığındaki gibi “Kobani neden düşmedi?” diye soruluyorsa cevap çok basittir: Musul neden düştüyse Kobani o yüzden düşmedi, düşmüyor. Musul’da Irak ordusu açık bir silah üstünlüğüne sahipti ancak kentin çoğunluğunu oluşturan Sünni Arapların çoğu orduyu “işgalci”, (IŞ)İD’i kendilerinden görüyordu. (IŞ)İD saflarında davaları uğruna ölümü göze almış nice insan varken Irak ordusu mensuplarının çoğunun canı tatlıydı.
Kobani’deyse tam tersi bir durum vardı: belli bir halk desteğine sahip olmayan (IŞ)İD “işgalci” olarak görülüyordu. Kadın-erkek YPG savaşçılarıysa hiç de Irak askerleri gibi değillerdi, onlar da tıpkı çoğu (IŞ)İD’li gibi davaları uğruna ölmeye hazırdı.

İNTİHAR EYLEMLERİ

Burada bir parantez açmak istiyorum. Bir El Kaide yöneticisi “Batı’da gençler ölmemek için ellerinden geleni yaparken bizim gençlerimiz çekinmeden ölüme koşuyor” demişti. Bunun El Kaide, (IŞ)İD gibi örgütlere belirgin bir üstünlük sağladığı açık. Ancak intihar eylemleri üzerine yapılan bilimsel araştırmaların da gösterdiği gibi, dava için gözünü kırpmadan ölüme gitme radikal İslamcı grupların tekelinde değil. Örneğin Sri Lanka’da Tamil Kaplanları, Türkiye’de PKK bu konuda öne çıkan örgütler.
Dolayısıyla gerek Suriye, gerekse Irak’ta intihar eylemlerini yaygın ve sonuç alıcı bir yöntem olarak kullanan (IŞ)İD’in Kobani’de de onca denemeye rağmen bu açıdan pek etkili olamaması şaşırtıcı değil. Hatta YPG’nin kadın kolu olan YPJ’den Arin Mirkan örneğinde olduğu gibi, Kobani’de intihar saldırılarının (IŞ)İD’e darbe indirmiş olduğunu da biliyoruz.
Kuşkusuz (IŞ)İD’in Kobani başarısızlığının saydıklarımızdan başka nedenleri de vardır. (IŞ)İD’i bir tehdit olarak gören herkesin Kobani direnişini iyice inceleyip dersler çıkarması ve bunları başka alanlarda pratiğe geçirmesi doğru olacaktır.
Şurası muhakkak: Kobani’nin kaderini öncelikle insan faktörü belirledi, belirlemeye devam ediyor.
Destek olmak ister misiniz?
Doğru haber, özgün ve özgür yorum ihtiyacı
Bugün dünyada gazeteciler birer aktivist olmaya zorlanıyor. Bu durum, kutuplaşmanın alabildiğine keskin olduğu Türkiye'de daha fazla karşımıza çıkıyor. Halbuki gazeteci, elinden geldiğince, doğru haber ile özgün ve özgür yorumla toplumun tüm kesimlerine ulaşmaya çalışmalı ve bu yolla, kutuplaşmayı artırma değil azaltmayı kendine hedef edinmeli. Devamı için

Son makaleler (10)
08.01.2020 Türkiye’de sol, sağın üstünlüğüne nasıl son verebilir?
07.01.2020 Süleymani suikastı sonrası IŞİD’in geleceği
06.01.2020 İran’ın cevabı ne olabilir?
05.01.2020 Kasım Süleymani suikastından sonra Türkiye-İran rekabetinin geleceği
04.01.2020 Türkiye açısından Kasım Süleymani suikastı
03.01.2020 Kemal Kılıçdaroğlu ve Mansur Yavaş izlenimleri
02.01.2020 Libya’da ne işimiz var?
02.01.2020 AKP tabanındaki çözülmenin nedenleri
01.01.2020 2020’de her şey daha güzel olacak mı?
31.12.2019 2019’un özeti: “Bay Kemal” kazandı
08.01.2020 Türkiye’de sol, sağın üstünlüğüne nasıl son verebilir?
14.12.2019 The Master’s (Ahmet Davutoğlu’s) past, today and the Future Party
26.11.2019 Les opérations contre les Gülenistes (FETÖ) ne vont-elles jamais finir ?
19.08.2019 Erneute Amtsenthebung: Erdogans große Verzweiflung
11.02.2016 Hesabên herdu aliyan ên xelet şerê heyî kûrtir dike
05.05.2015 CHP-şi Goşaonuş Sthrateji: Xetselaşi Coxo Phri-Elişina Mualefeti
03.04.2015 Djihadisti I polzuyutsya globalizatsiey I stanovitsya yeyo jertvami. Polnıy test intervyu s jilem kepelem
10.03.2015 Aya Ankara Az Kobani Darse Ebrat Khahad Gereft?
08.03.2015 La esperada operación de Mosul: ¿Combatirá Ankara contra el Estado Islámico (de Irak y el Levante)?
18.07.2014 Ankarayi Miçin arevelki haşvehararı