HDP ve genel seçimler üzerine 7 soru

31.01.2015 Habertürk

1)  HDP seçimlere neden parti olarak girmek istiyor?
Bu sorunun içiçe geçmiş birçok cevabı var:
·  Bağımsız adaylarla seçime girmeleri halinde parti olarak ülke çapında siyasi propaganda yapamıyorlar.
·  Birçok seçim bölgesinde hak ettiklerinin çok altında milletvekili kazanabiliyorlar.
·  Parti olarak girmeleri halinde gerçek güçlerini ölçme şansına ulaşacaklar.
·  Barajı aşabilmeleri halinde ülkenin en güçlü siyasi hareketlerinden biri oldukları tescillenmiş olacak.
·  Bu sefer barajı geçmeye çok yakın olduklarını düşünüyorlar, hatta eminler.

2)  HDP’liler barajı aşacaklarından neden bu kadar eminler?
·  Öncelikle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Selahattin Demirtaş’ın yüzde 9.7 oya ulaşmış olmasından cesaret alıyorlar. Bu oranı koruyup üstüne ekleyebileceklerine inanıyorlar
·  Kobani başta olmak üzere Irak ve Suriye’de Kürtler ile (IŞ)İD arasında yaşananların Kürt seçmen üzerine etkilerinden hareketle özellikle AKP’den ciddi oy kayması bekliyorlar.
·  CHP ve MHP’nin etkisiz muhalefetinin önlerini açtığını düşünüyorlar. CHP’nin yine sağa açılması halinde sol seçmenin bir bölümünün HDP’ye yönelmesini umuyorlar.

3)  HDP barajı aşarsa ne olur?
Dün Metropoll Araştırma’dan Prof. Özer Sencar, Radikal’den Ezgi Başaran’a, barajı aşması halinde HDP’nin yaklaşık 20 fazla milletvekiliyle Meclis’te muhtemelen 55 kişilik bir grup kurabileceğini söylemiş. HDP'nin barajı ve Cemaat'in oy oranı Semih Sakallı ile birlikte son Köşk seçimlerini baz alarak yaptığımız simülasyonda biz de aynı rakama ulaştık. Prof. Sencar’ın da vurguladığı gibi bu milletvekillerinin çoğu AKP’den geleceğe (bizim hesaplarımıza göre 17’si iktidar partisi, 3’ü İstanbul ve İzmir’den CHP’den) benziyor.
HDP’liler tam da bu nedenle, son günlerde siyasi iktidarın, partilerinin barajı geçmesinin imkansız olduğu yolundaki söylentileri dolaşıma soktuğunu ileri sürüyorlar.

4)  HDP barajı aşamazsa ne olur?
HDP bir önceki seçimlere bağımsız giren 35 adayı Meclis’e taşımıştı. Barajı geçmesi halinde bunlara en az 20 milletvekili daha ekleneceğine kesin gözüyle bakabiliriz. Ancak yüzde 10’un altında kalması halinde bunların ezici bir çoğunluğunun, örneğin Tunceli dışında Doğu ve Güneydoğu’da HDP’nin hak ettiği sandalyelerin tümünün AKP’ye geçeceği kesin.
Zaten bu nedenle HDP’nin barajı geçemeyeceğini bile bile, sırf Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eli başkanlık sistemine geçişte güçlensin diye seçimlere parti olarak katılma kararı aldığı yolunda spekülasyonlar yapılıyor.

5)  HDP barajı geçer mi?
Şahsen HDP’nin barajı geçme ihtimalinin geçmemesinden çok daha güçlü olduğunu düşünüyorum. Eğer seçime kadar devlet ile PKK arasında gerginlikler, çatışmalar olmazsa, HDP Kürt olmayan seçmeni de etkileyebilecek adaylar çıkarır ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde olduğu gibi sakin, samimi, çözüme odaklı bir propaganda sürdürürse ciddi bir oy patlaması bile yaşayabilir.  

6)  HDP barajı geçemezse çözüm süreci ne olur?
Süreç bitmez ama kesinlikle olumsuz olarak etkilenir. Erdoğan’ın "istikrar" adına yüzde 10 barajı gibi bir aleni adaletsizlikte ısrar etmesi, Kürt siyasi hareketi (KSH) ve onun tabanında, kendisine ve iktidarına yönelik zaten çok çok az olan güveni iyice ortadan kaldırabilir.

7)  HDP barajı geçerse çözüm süreci ne olur?
Süreç tam anlamıyla ivme kazanır ve KSH’nin önem ve rolü iyice artar. CHP başta olmak üzere sürece mesafeli yaklaşan odaklar yanlışlarının farkına varıp bir şekilde sürece dahil olmanın yollarını ararlar.
Destek olmak ister misiniz?
Doğru haber, özgün ve özgür yorum ihtiyacı
Bugün dünyada gazeteciler birer aktivist olmaya zorlanıyor. Bu durum, kutuplaşmanın alabildiğine keskin olduğu Türkiye'de daha fazla karşımıza çıkıyor. Halbuki gazeteci, elinden geldiğince, doğru haber ile özgün ve özgür yorumla toplumun tüm kesimlerine ulaşmaya çalışmalı ve bu yolla, kutuplaşmayı artırma değil azaltmayı kendine hedef edinmeli. Devamı için

Son makaleler (10)
09.06.2024 Fethullahçı şebekeyle savaşmak için içeride barışa ihtiyacımız var
06.06.2024 Fethullah Gülen’in yeğeni Ebuseleme Gülen ile söyleşi: “Çok günahımız var, îtiraf etmeliyiz”
04.06.2024 Değişen Güneydoğu’dan izlenimler (3): Kürt hareketi ve Kürtlerin yarım kalan “Türkiyelileşme” süreci
03.06.2024 Değişen Güneydoğu’dan izlenimler (2): Erdoğan’ın yarasını ne kayyumlar sarabildi ne de HÜDAPAR
02.06.2024 Değişen Güneydoğu’dan izlenimler (1): Dönüşüm ve değişimin başrolünde kadınlar var
01.06.2024 Değişen Güneydoğu (4) – Van – Neslihan Şedal olaylı seçimi ve dönüşen şehri anlatıyor: “Kadın özgürleşmeden toplum özgürleşmez”
31.05.2024 Değişen Güneydoğu (3) Batman: Kadın intiharlarından “Kadın Kenti”ne Gülistan Sönük : “Kayyumlar en büyük tahrîbâtı kadın kurumlarında yapmışlar”
31.05.2024 Ruşen Çakır ve Kemal Can ile Haftaya Bakış (216): Kılıçdaroğlu’nun çıkışı – Sinan Ateş sûikastı – Erdoğan’ın önündeki seçenekler
30.05.2024 Değişen Güneydoğu (2) – Mardin: Ahmet Türk: “Belediye başkanı olmamak önemli değil, önemli olan halk irâdesine ipotek koyulması”
29.05.2024 Değişen Güneydoğu (1) Diyarbakır : Serra Bucak ve Doğan Hatun ile söyleşi: “En önemli gündemimiz yoksullukla mücâdele”
09.06.2024 Fethullahçı şebekeyle savaşmak için içeride barışa ihtiyacımız var
17.06.2023 Au pays du RAKI : Entretien avec François GEORGEON
21.03.2022 Ruşen Çakır: Laicism out, secularism in
19.08.2019 Erneute Amtsenthebung: Erdogans große Verzweiflung
11.02.2016 Hesabên herdu aliyan ên xelet şerê heyî kûrtir dike
05.05.2015 CHP-şi Goşaonuş Sthrateji: Xetselaşi Coxo Phri-Elişina Mualefeti
03.04.2015 Djihadisti I polzuyutsya globalizatsiey I stanovitsya yeyo jertvami. Polnıy test intervyu s jilem kepelem
10.03.2015 Aya Ankara Az Kobani Darse Ebrat Khahad Gereft?
08.03.2015 La esperada operación de Mosul: ¿Combatirá Ankara contra el Estado Islámico (de Irak y el Levante)?
18.07.2014 Ankarayi Miçin arevelki haşvehararı