Türkiye hedefte mi?

19.01.2015 Habertürk
Читать на русском

Cumartesi günü Paris’ten Brüksel’e geçtiğimde, Belçika’nın (ve Avrupa’nın) başkentinde olağanüstü güvenlik önlemleriyle karşılaştım. Zira Perşembe günü Belçika polisi aynı anda birçok yere baskın düzenlemiş ve Verviers kentinde çıkan çatışmada Suriye’den yakın zamanda döndükleri söylenen iki Selefi militan öldürülmüştü. Belçika yetkililerine göre militanlar, polis ya da adliyeden üst düzeyde bir ismi kaçırdıktan sonra kafasını kesip bunun kaydını internette yayınlamayı planlıyorlardı.
Cuma günü Paris’te Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde konuştuğum Prof. Jean-Pierre Filiu da 7 Ocak Paris saldırılarının devamının Avrupa’da muhakkak geleceğini, Belçika’da yaşananların bunu gösterdiğini söylemiş ve sırada esas olarak Almanya’nın bulunduğunu ileri sürmüştü. Nitekim Belçika ile aynı günde Almanya’da yapılan operasyonlarda da iki Türkün gözaltına alındığı haberleri basına yansıdı.

AVRUPA’DA DEVAM EDER Mİ?

Avrupa’nın en çok merak ettiği konu şu: Paris’teki Charlie Hebdo ve Yahudi marketi baskınları, (IŞ)İD veya El Kaide gibi merkezlerin talimatıyla belli bir strateji dahilinde mi gerçekleştirildi yoksa Kuaşi kardeşler ile Amedy Coulibaly kendilerine göre durumdan vazife mi çıkardılar?
Bu soruyu Fransa’nın dünya çapındaki İslami hareket uzmanlarından Gilles Kepel ve Olivier Roy’ya ayrı ayrı sordum. Bu söyleşileri önümüzdeki günlerde okuyacaksınız fakat şimdiden ikisinin de böylesi bir merkezi organizasyona pek ihtimal vermediğini vurgulayayım. Bununla birlikte Kepel bundan sonra (IŞ)İD’in Avrupa’yı sarsacak eylemlere yönelmesinin şaşırtıcı olmayacağını düşünüyor.
Lakin şu nokta çok önemli: (IŞ)İD ve El Kaide gibi merkezlerle doğrudan irtibatlı olmasalar da Avrupa’nın farklı ülkelerinde Kuaşi kardeşler ve Coulibaly’nin yolundan gitmek isteyecek ve bu tür eylemleri düzenleme imkan ve yeteneğine sahip çok kişi var.

NEDEN SALDIRMASINLAR?

Buradan Türkiye’ye geçecek olursak; öteden beri radikal İslamcı örgütlerin ülkemizde ses getirici eylem yapıp yapmayacakları söz konusu olduğunda hemen "Türkiye’ye neden saldırsınlar ki?" sorusuyla tartışmaya nokta konulmak isteniyor. Halbuki soruyu tersine çevirdiğimizde işin rengi tamamen değişiyor: Türkiye’ye neden saldırmasınlar ki?
Benzer bir tartışma 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra da yaşanır gibi olmuş, ama özellikle TBMM’nin 1 Mart 2003 günü Irak’a asker gönderme tezkeresini kabul etmemesinden hareketle kamuoyunda "Bize kesin dokunmazlar" duygusu hakim olmuştu. Ama dokundular. Hem de çok kötü bir şekilde 15 Kasım 2003 günü İstanbul’da iki sinagoga, beş gün sonra da yine İstanbul’da İngiltere Başkonsolosluğu ve bir İngiliz bankasına düzenlenen dört ayrı intihar saldırısı El Kaide tarihinde özel bir yer ve öneme sahip.

NE YAPMALI?

Bir süredir Türkiye’nin benzer saldırılara hazırlıklı olması gerektiğini düşünüyorum. Son günlerde Charlie Hebdo olayı üzerinden yaşanan gerginlikler bu konudaki kaygılarımı iyice artırdı. Tabii olayın bir de başka yönü var: Malum (IŞ)İD bugüne kadar en ciddi hüsranını Irak ve Suriye’de, özellikle de Kobani’de Kürtlere karşı yaşadı. Örgütün, bölgedeki en ciddi rakibi olarak sivrilen PKK’ya karşı savaşını Türkiye topraklarına taşıma ihtimalini hiç yabana atmamak gerekiyor.
Peki ne yapmalı? Türkiye gibi büyük ve bu örgütlerin epey güçlü olduğu bir ülkede bu tür saldırıları önlemek çok kolay olmayabilir. Ama ülke olarak bu tür saldırılara karşı yakında Paris’te, daha önce Madrid ve Londra’da yaşandığı gibi güçlü sivil cevaplar verebilirsek saldırganların hesaplarını pekala bozabiliriz.

******

Hrant’a saygı ve sevgi

8 yıl önce bugün katledilen Hrant Dink’i saygı ve sevgiyle anıyorum. Bu olayın gerçek anlamda aydınlatılması hepimizin üzerine düşen bir görevdir.
Destek olmak ister misiniz?
Doğru haber, özgün ve özgür yorum ihtiyacı
Bugün dünyada gazeteciler birer aktivist olmaya zorlanıyor. Bu durum, kutuplaşmanın alabildiğine keskin olduğu Türkiye'de daha fazla karşımıza çıkıyor. Halbuki gazeteci, elinden geldiğince, doğru haber ile özgün ve özgür yorumla toplumun tüm kesimlerine ulaşmaya çalışmalı ve bu yolla, kutuplaşmayı artırma değil azaltmayı kendine hedef edinmeli. Devamı için

Son makaleler (10)
29.05.2020 Türkiye’de Avrasyacılık: Ruşen Çakır, Ömer Taşpınar ve Suat Kınıklıoğlu tartışıyor
27.05.2020 Erdoğan tabanını ne yapıp edip korur mu? Koruyabilir mi?
26.05.2020 Türkiye’de milliyetçilik İslamcılığı neden ve nasıl yutuyor?
25.05.2020 Gelecek Partisi ve DEVA ne kadar yeni? Ruşen Çakır, Burak Bilgehan Özpek ve Osman Sert tartışıyor
24.05.2020 Salgınlar tarihin akışını nasıl değiştirdi? Prof. Cemal Kafadar ile söyleşi
24.05.2020 Babacan ve Davutoğlu’nun Erdoğan’a karşı duruşlarının analizi
23.05.2020 Babacan, Erdoğan’ı neden öfkelendiriyor?
22.05.2020 Kemal Can ve Ruşen Çakır ile Haftaya Bakış (15): Trollerin yeniden yapılanması, Cihat Yaycı olayı ve Avrasyacılık, Gelecek ve Deva partilerinin durumu
22.05.2020 Akit TV'deki Ahmet Davutoğlu söyleşisinin gösterdikleri
21.05.2020 Ulusalcılık nedir, ne değildir?
29.05.2020 Türkiye’de Avrasyacılık: Ruşen Çakır, Ömer Taşpınar ve Suat Kınıklıoğlu tartışıyor
12.05.2020 Les guerres post-modernes de la mafia en Turquie
30.04.2020 Turkey: The search for meaning by children of religious families
19.08.2019 Erneute Amtsenthebung: Erdogans große Verzweiflung
11.02.2016 Hesabên herdu aliyan ên xelet şerê heyî kûrtir dike
05.05.2015 CHP-şi Goşaonuş Sthrateji: Xetselaşi Coxo Phri-Elişina Mualefeti
03.04.2015 Djihadisti I polzuyutsya globalizatsiey I stanovitsya yeyo jertvami. Polnıy test intervyu s jilem kepelem
10.03.2015 Aya Ankara Az Kobani Darse Ebrat Khahad Gereft?
08.03.2015 La esperada operación de Mosul: ¿Combatirá Ankara contra el Estado Islámico (de Irak y el Levante)?
18.07.2014 Ankarayi Miçin arevelki haşvehararı