“Muhalefet ne kadar güçlü olursa Erdoğan’ın kazanma şansı daha da artar” mı sahiden?

15.05.2022 medyascope.tv

21 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Maltepe’de CHP bir miting düzenleyecek. Aynı tarihte Bursa’da yapılması planlanan miting, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun bazı cezalarının Yargıtay tarafından onanması nedeniyle İstanbul’a kaydırıldı. Mitingle ilgili akla gelen bazı sorular şöyle:
1)  Siyasi iktidar bir bahaneyle mitinge izin vermemeye kalkar mı?
2)  Böyle bir şey olursa CHP’nin (ve diğer muhalefet aktörlerinin) tavrı ne olur?
3)  Mitinge CHP dışındaki muhalefet partileri ve onlara destek veren vatandaşlar da katılmak ister mi, katılır mı?
4)  Miting 2017’deki “Adalet Yürüyüşü” ve onun noktalandığı Maltepe Mitingi gibi büyük bir etki yaratır mı?
5)  Mitingin devamı nasıl gelir?

Erdoğan’ın istediği muhalefet türü

İlk ikisi tabii ki normal şartlarda asla sorulmaması gereken sorular. Fakat hukuk devletinden herhangi bir izin kalmadığı ülkemizde Erdoğan ve ortakları seçime doğru baskı rejimini daha da ağırlaştıracaklarını saklamıyorlar. Gezi Davası ve Kaftancıoğlu olayı bunun ilk akla gelen örnekleri. Bu arada ilginç ve garip bir yaklaşım göze çarpıyor: Bazı kişiler miting ne kadar başarılı olursa Erdoğan’ın o kadar memnun olacağını ileri sürüyorlar.
Bu yaklaşımı ele almadan önce bazı tespitler yapmaya çalışalım:
1)  Erdoğan ileriye yönelik herhangi bir vaatte bulunma şansını uzun bir zamandır kaybetti. Bu nedenle muhalefet tabanınından ve yeni seçmenlerden oy alabilmesi çok zor;
2)  Dolayısıyla Erdoğan’ın seçimleri yeniden kazanabilmesi için esas olarak kendisine daha önce oy vermiş kitleleri muhafaza edebilmesi şart;
3)  Bunun için hem yeni kopuşları engellemesi, hem de daha önce kopmuş olanları geri kazanabilmesi gerekiyor;
4)  Fakat ekonomik kriz nedeniyle onlara da pek bir şey vaat edemiyor. Üstelik gelecek seçimleri kaybedeceği algısı kendi tabanındaki çözülmeyi hızlandırıyor;
5)  Geriye kalan belki de yegane seçenek “Ben kaybedersem siz de kaybedersiniz” diyerek tabanına kendisiyle kader birliği içinde olmayı dayatmak;
6)  Bu nedenle muhalefetin kendi tabanında zaten bir şekilde var olan kaygı ve endişeleri kızıştırmasını temenni ediyor ve elinden geldiği ölçüde bunu tahrik etmeye çalışıyor.

Hedefi şaşırma ihtimali

İşte yukarıda sözünü ettiğimiz yaklaşımın sahipleri 21 Mayıs Maltepe Mitingi’ne kuşkuyla yaklaşırken büyük ölçüde bu önermeleri kendilerine dayanak alıyorlar. Ancak ihmal ettikleri çok önemli bazı hususlar var. Örneğin:

1)  Söz konusu mitingin ana motifilerinin, Kaftancıoğlu olayı ve iktidarın muhalefeti yargının vesayeti altına alma çabaları olacağı ortada. Dolayısıyla bu bazılarının sandığı gibi esas olarak bir “saldırı” değil “savunma” mitingi olacak.
2)  Baskıya karşı her savunma faaliyeti muhakkak bir “meydan okuyuş”u da içerir ama burada meydan okunan Erdoğan’a oy veren vatandaşlar değil, Erdoğan’ın kendisi ve ona kayıtsız şartsız tabi olan yargı kurumları, mensupları, bürokratlar vs.
3)  Kuşkusuz muhalefet aktörlerinin hedefi şaşırma ihtimali var, fakat yakın zamanda bu konuda çok vahim hatalar yapılmadı. Kaldı ki yanlış yapma ihtimalinden kaçınmanın tek yolu hiçbir şey yapmamak olamaz.

Yine pirinç ve bulgur hesabı

Daha önemli olan husus ise, en son Ekrem İmamoğlu olayında karşımıza çıkan o meşhur “Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olma” atasözü. Son dönemde muhalefet çevrelerinde baskın olan eğilim ne yapıp edip Erdoğan’dan kopmaya meyilli “kararsız” seçmeni kazanmak. İlk bakışta bu çok anlaşılır bir tutum. Fakat bunu sadece ve sadece onların suyuna giderek yapmaya çalışılması halinde hiçbir sonuç elde edebilmeleri mümkün gözükmüyor. Esas olarak onlara Erdoğan’ı seçerek yanlış yapmış olduklarını ve “doğru”nun ne olduğunu anlatmaları gerekiyor.
Öte yandan İmamoğlu olayında yaşadığımız gibi, kendi tabanını cepte görüp bütün enerjisini “öteki”ni kazanmaya harcayan ve bu uğurda akla zarar yöntemlere başvuranların eldekini kaybetme riski de var.
Muhalefet eğer önümüzdeki seçimlerde sahiden başarılı olmak istiyorsa Erdoğan’dan kopmayı düşünenlere kendisinin sahici, ülkeyi yönetmeye aday ve hazır bir güç olduğunu göstermeli. Yani Erdoğan’dan kopmayı düşünenlere, “Erdoğan kaybederse siz de kaybetmiş olmayacaksınız”, hatta daha da ileri giderek “Erdoğan kaybederse siz de kazanacaksınız” diye inandırıcı bir şekilde hitap edebilmeleri yeterli olacaktır.
Fakat karşı saflardakilere seslenebilmek için muhalefetin öncelikle kendi saflarını sıklaştırması gerekiyor.




Destek olmak ister misiniz?
Doğru haber, özgün ve özgür yorum ihtiyacı
Bugün dünyada gazeteciler birer aktivist olmaya zorlanıyor. Bu durum, kutuplaşmanın alabildiğine keskin olduğu Türkiye'de daha fazla karşımıza çıkıyor. Halbuki gazeteci, elinden geldiğince, doğru haber ile özgün ve özgür yorumla toplumun tüm kesimlerine ulaşmaya çalışmalı ve bu yolla, kutuplaşmayı artırma değil azaltmayı kendine hedef edinmeli. Devamı için

Son makaleler (10)
26.06.2022 Meral Akşener “Abla” olarak kalabilecek mi?
25.06.2022 Gomaşinen (59): Elâzığ’dan iki portre: Sadi Baba ve Hacı Efraim
22.06.2022 Adını Koyalım (59): Bülent Arınç'ın özgül ağırlığı, yeni çözüm süreci iddiaları
20.06.2022 Ruşen Çakır'ın izleyicilerle ortak yayını: İktidar Öcalan'ı seçimler için yine devreye sokmak ister mi?
20.06.2022 Ruşen Çakır ve Levent Gültekin tartışıyor: Muhalefetin cumhurbaşkanı adayı kim olacak? Kılıçdaroğlu'nun Alevi olması olası cumhurbaşkanlığı adaylığını etkiler mi? Öcalan yeniden aktör olur mu?
19.06.2022 On soruda iktidarın Öcalan aşkının yeniden nüksetmesinin muhtemel gelişme ve sonuçları
18.06.2022 Arınç AKP’de çözülmeye neden olabilir mi?
18.06.2022 İsmail Güzelsoy ile son romanı “Avucumda Rüzgâr Var” üzerine söyleşi
17.06.2022 Haftaya Bakış (119): Arınç’ın “Kral çıplak” çıkışı – Öcalan aktör olur mu? Demirtaş’ın Erdoğan’ın adaylıktan çekileceğini iddia etmesi
16.06.2022 Ruşen Çakır'ın izleyicilerle ortak yayını: Türkiye'de siyasal İslam'ın geleceği
26.06.2022 Meral Akşener “Abla” olarak kalabilecek mi?
21.03.2022 Ruşen Çakır: Laicism out, secularism in
17.08.2021 Y a-t-il un avenir pour l’Afghanistan? Entretien avec Olivier Roy
19.08.2019 Erneute Amtsenthebung: Erdogans große Verzweiflung
11.02.2016 Hesabên herdu aliyan ên xelet şerê heyî kûrtir dike
05.05.2015 CHP-şi Goşaonuş Sthrateji: Xetselaşi Coxo Phri-Elişina Mualefeti
03.04.2015 Djihadisti I polzuyutsya globalizatsiey I stanovitsya yeyo jertvami. Polnıy test intervyu s jilem kepelem
10.03.2015 Aya Ankara Az Kobani Darse Ebrat Khahad Gereft?
08.03.2015 La esperada operación de Mosul: ¿Combatirá Ankara contra el Estado Islámico (de Irak y el Levante)?
18.07.2014 Ankarayi Miçin arevelki haşvehararı