Türkiye’nin hasar tespit raporu

29.01.2016 medyascope.tv
Kurdî bixwîne

Kürt sorunu ülkemizdeki tüm sorunların “anası”dır. Türkiye’nin demokratikleşmesi, özgürleşmesi, ekonomik açıdan kalkınması doğrudan bu sorunun çözümüyle ilintilidir. Bu bağlamda, Süleyman Demirel, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, Bülent Ecevit gibi siyasetçilerin iktidara gelmelerinde Kürt sorununu çözme vaadinin; aynı siyasetçilerin iktidarlarını kaybetmelerinde de bu sorunu çözemeyeceklerinin aşikâr bir hal almasının önemli bir rol oynadığının altını çizebiliriz.
AKP ve Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 yılı aşkın süre iktidarda kalması da büyük ölçüde Kürt sorununun çözümü konusunda umut verebilmeleriyle alakalıdır. Bu umutlar değişik adlarla gündeme getirilen çözüm süreçleriyle iyice arttı, bunların başarısızlığının ortaya çıkmasıyla da azaldı. Son dönemde uzun bir aradan sonra çatışmalar tekrar başladı, şiddetlendi ve esas olarak kent merkezlerinde yaşanır oldu. Bu da çözüm umutlarının iyice azalmasına yol açtı.
AKP/Erdoğan iktidarı bir süredir “PKK’yı askeri yöntemlerle dize getirme” stratejisini benimsemiş gözüküyor ve bu nedenle topyekun bir savaş yürütmeye çalışıyor. Bu AKP/Erdoğan iktidarı için son derece riskli bir stratejik tercih. Zira siyasi başarısını büyük ölçüde, Kürt sorununa önceki hükümetlerden farklı bakmaya borçlu olan AKP/Erdoğan yönetiminin son dönemdeki söylem ve eylemleriyle onlarla aynılaşmaya başladığını söyleyebiliriz.
Çatışmaların yeniden alevlenmesinin sadece AKP/Erdoğan iktidarını tehlikeye attığını söylemek doğru olmaz. Çatışmalar şu ana kadar çok büyük tahribata neden oldu. Ortalıkta çatışmaların kısa vadede duracağına dair herhangi bir işaret olmadığı için hasarın daha da artacağını öngörebiliriz. Çatışmaların sonlanmaması, aksine tırmanıp yaygınlaşması halinde herkes bir bedel ödeyecektir. Yani tüm Türkiye çok ciddi bir tehdit altında. Zira ülke olarak çözüm süreçlerinin “kazan/kazan” durumundan, bir şekilde yeniden, kimsenin kazanması mümkün olmayan bir çatışma ortamına, yani “kaybet/kaybet” durumuna geçtik.
“Neden böyle oldu?”, “bu krizden nasıl çıkılabilir?” gibi hayati soruları bundan sonraki yazılara erteleyip, çatışmaların yeniden başlamasıyla birlikte ortaya çıkan hasarı ana hatlarıyla tespit etmeye çalışacağım:

Analar yine ağlıyor
Önceki çözüm süreçlerinin özünü Erdoğan’ın “Analar ağlamasın” sözü özetliyordu. Erdoğan belki de ilk kez devlet adına, sadece çatışmalarda hayatlarını kaybeden güvenlik güçlerinin değil, aynı zamanda onlarla çatışırken ölen gençlerin de analarına sahip çıkarak ve bunda ısrar ederek çözüm için son derece elverişli bir zemin hazırlamıştı. Ancak son dönemdeki resmi açıklamaların tümünün dili bu yaklaşımdan tamamen uzak; devlet yine eskisi gibi, ne kadar çok “terörist” öldürdüğüyle övünüyor. Tabii bu arada asker ya da polis, güvenlik güçlerinden de hayatlarını kaybedenler ve yaralananlar oluyor. Üstelik çatışmaların kırsal kesimden kentlere taşınmış olması nedeniyle sivil kayıpların sayısı da alabildiğine artmış durumda.

Bu sefer kentler boşalıyor
Çatışmaların yeniden başlamasıyla birlikte, kâbus gibi geçen 1990’lı yıllara sık sık atıfta bulunuluyor. O yılların simgelerinden biri yargısız infazlar, diğeri de boşalan köyler/mezralardı. 2015 ortalarından bugüne kadar yaşananlarsa herhalde en çok günlerce süren sokağa çıkma yasakları ve kentlerin boşalmasıyla hatırlanacak. Tıpkı dün köy boşaltmalarında olduğu gibi, binlerce kişinin çatışmaların yoğunlaştığı Sur, Cizre, Nusaybin gibi yerleşim birimlerini terk etmesi en fazla, çok kısa vadede etkili olabilir, ancak orta ve uzun vadede bunun sorunu daha da derinleştireceği muhakkak. Unutmamak gerekir ki bugün adı geçen kent merkezlerinde devletle çatışan gençler ve onlara bir şekilde destek olan sivillerin hatırı sayılır bir bölümünü 90’larda köylerini/mezralarını terk etmek zorunda kalanlar oluşturuyor.

Bir arada yaşama duygusu yine aşınıyor
PKK ilk ortaya çıktığında dört ülkede (Türkiye, Irak, İran, Suriye) yaşayan Kürtlerin birleşik, bağımsız ve sosyalist bir devletini kurmayı hedefliyordu. Örgüt önce sosyalizm ısrarından vazgeçti. Ardından “birleşik Kürdistan” fikrini geri plana attı. Nihayet Abdullah Öcalan “bağımsız Kürt devleti” önermesini reddedip “demokratik özerklik” talebini öne çıkardı. Bütün bu adımlar PKK ve Öcalan’a güvenmeyen kesimler tarafından samimi bulunmadı, kandırmaca olarak görüldü. Fakat süreç içerisinde Kürt siyasi hareketinde ayrılıkçı eğilimin giderek marjinalleştiği bariz bir şekilde gözlenir oldu.
Kürt hareketinin yaşadığı bu hızlı ve köklü dönüşümün çözüm süreçlerini mümkün kıldığı açıktır. Fakat “diyalog”tan “müzakere” aşamasına geçileceğinin ilan edildiği 28 Şubat 2015 Dolmabahçe görüşmesinden kısa süre sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sürece müdahale edip buzdolabına kaldırılmasının ardından film geri sarılmaya başladı. Çatışmaların yeniden başlamasıyla eşzamanlı olarak bazı kent merkezlerinde önce “özyönetim”, peşinden, buna bağlı olarak “öz savunma” ilanları gerilimi iyice tırmandırdı. Sonrasını biliyoruz. Daha doğrusu tüm detaylarıyla bilmiyoruz, hatta bilmek istediğimiz dahi söylenemez.
Nitekim Kürtlerde hızla yükselmiş olan “bir arada yaşama duygusu”nun yeniden aşınmasında önde gelen faktör, ülkenin batısının, diğer bir deyişle Kürt olmayan kamuoyunun Güneydoğu’da yaşananlara karşı bariz ve bilinçli ilgisizliktir.
Sonuç olarak hasar çok büyük ve daha da büyüme ihtimali maalesef yüksek. Yarınki yazıda neden bu noktaya geldiğimizi; bir sonraki gün de bu vahim durumdan nasıl çıkabileceğimizi tartışmak istiyorum.
Destek olmak ister misiniz?
Doğru haber, özgün ve özgür yorum ihtiyacı
Bugün dünyada gazeteciler birer aktivist olmaya zorlanıyor. Bu durum, kutuplaşmanın alabildiğine keskin olduğu Türkiye'de daha fazla karşımıza çıkıyor. Halbuki gazeteci, elinden geldiğince, doğru haber ile özgün ve özgür yorumla toplumun tüm kesimlerine ulaşmaya çalışmalı ve bu yolla, kutuplaşmayı artırma değil azaltmayı kendine hedef edinmeli. Devamı için

Son makaleler (10)
29.05.2020 Türkiye’de Avrasyacılık: Ruşen Çakır, Ömer Taşpınar ve Suat Kınıklıoğlu tartışıyor
27.05.2020 Erdoğan tabanını ne yapıp edip korur mu? Koruyabilir mi?
26.05.2020 Türkiye’de milliyetçilik İslamcılığı neden ve nasıl yutuyor?
25.05.2020 Gelecek Partisi ve DEVA ne kadar yeni? Ruşen Çakır, Burak Bilgehan Özpek ve Osman Sert tartışıyor
24.05.2020 Salgınlar tarihin akışını nasıl değiştirdi? Prof. Cemal Kafadar ile söyleşi
24.05.2020 Babacan ve Davutoğlu’nun Erdoğan’a karşı duruşlarının analizi
23.05.2020 Babacan, Erdoğan’ı neden öfkelendiriyor?
22.05.2020 Kemal Can ve Ruşen Çakır ile Haftaya Bakış (15): Trollerin yeniden yapılanması, Cihat Yaycı olayı ve Avrasyacılık, Gelecek ve Deva partilerinin durumu
22.05.2020 Akit TV'deki Ahmet Davutoğlu söyleşisinin gösterdikleri
21.05.2020 Ulusalcılık nedir, ne değildir?
29.05.2020 Türkiye’de Avrasyacılık: Ruşen Çakır, Ömer Taşpınar ve Suat Kınıklıoğlu tartışıyor
12.05.2020 Les guerres post-modernes de la mafia en Turquie
30.04.2020 Turkey: The search for meaning by children of religious families
19.08.2019 Erneute Amtsenthebung: Erdogans große Verzweiflung
11.02.2016 Hesabên herdu aliyan ên xelet şerê heyî kûrtir dike
05.05.2015 CHP-şi Goşaonuş Sthrateji: Xetselaşi Coxo Phri-Elişina Mualefeti
03.04.2015 Djihadisti I polzuyutsya globalizatsiey I stanovitsya yeyo jertvami. Polnıy test intervyu s jilem kepelem
10.03.2015 Aya Ankara Az Kobani Darse Ebrat Khahad Gereft?
08.03.2015 La esperada operación de Mosul: ¿Combatirá Ankara contra el Estado Islámico (de Irak y el Levante)?
18.07.2014 Ankarayi Miçin arevelki haşvehararı