8 NOT Kandil şerh düşebilir ama sorun çıkarmaz

01.Mar.2015 Habertürk
Kurdî bixwîne

·  Her birimizin farklı kaygı, itiraz, eleştiri, beklentileri vb. olabilir. Ama hiçbiri dünkü ortak irade beyanının tarihsel ve hiç tartışmasız olumlu bir adım olduğu gerçeğini gölgeleyemez.
·  Hayal ettiğimiz şekilde gerçekleşmiyor diye Türkiye’nin Kürt sorununu çözme fırsatını elimizin tersiyle geri çevirme lüksümüz ve hakkımız yok.
·  Sorun tabii ki çözülmedi, fakat çok kritik bir eşiğe, müzakere aşamasına gelindi. Buradan çözüm çıkması için tarafların birbirlerinin zaaflarını derinleştirmek yerine, bunları gidermek için karşılıklı çaba göstermeleri gerekir.
·  İmralı’nın (Öcalan) Kandil’e (PKK/KCK) rağmen bu çıkışı yapmış olması beklenemez. Birtakım şerhler düşseler bile PKK/KCK yöneticilerinin Öcalan’ın çizdiği perspektifi benimseyip hayata geçireceklerini öngörebiliriz.
·  Bu adımı, siyasi iktidarın Kürt hareketini kandırması gibi görmek ve göstermek hiç inandırıcı değil. Öcalan’ın kendisinin ve hareketinin gücünü azaltacak bir şeye evet diyeceğini sanmak yakın tarihten habersiz olmak veya ondan hiçbir şey anlamamak anlamına gelir.
·  Ortak irade beyanı, önümüzdeki seçimlerde, süreçte ısrar eden AKP ve HDP’yi olumlu, mesafeli veya karşı duran CHP ve MHP’yi olumsuz etkiler.
·  Dün itibariyle HDP’nin yüzde 10 barajını aşma ihtimalinin iyice arttığını düşünüyorum. Çünkü sırf AKP ve Erdoğan karşıtlığı nedeniyle HDP’ye oy vermeyi düşünen bazı kişiler bu fikirlerinden caysalar bile, “barışın teminatı” görüntüsü daha geniş kitlelerin HDP’ye yönelik kaygı ve şüphelerinin kalkmasına kapı aralar.
İç Güvenlik Paketi dünkü ortak irade beyanının ruhuyla hiçbir şekilde örtüşmüyor.